Sipke Jan Bousema Verschilmaker voor Bevrijdingsfestival Fryslân

Geplaats door Bevrijdingsfestival Fryslân

Sipke Jan Bousema is dit jaar Verschilmaker voor Bevrijdingsfestival Fryslân. Hij gaat uit naam van het festival op 4 mei naar Wageningen, waar ook verschilmakers uit de andere provincies hun opwachting maken. Op 5 mei is Sipke Jan aanwezig bij de opening van het bevrijdingsfestival Leeuwarden.

Sipke Jan is verbinder, bevlogen verhalenverteller en mediamaker. Met de Friese grond stevig onder zijn voeten – hij groeide hier op en woont hier inmiddels weer – zet Sipke Jan zich op heel veel gebieden in voor verbinding en gelijkwaardigheid. Zo was hij afgelopen jaar mede initiator van de Europaparty in Leeuwarden, maakt hij zich blijvend sterk voor het regenboogbeleid in Nederland en Fryslân en is hij mede verantwoordelijk voor het naar Fryslân halen van de World Press Photo Exhibition 2025, “een tentoonstelling die het gesprek over verbinding en gelijkwaardigheid absoluut op gang brengt”, aldus Sipke Jan.

“De wetenschap laat het allang zien”, vervolgt hij. “Verschillen verbinden maakt ons sterker. Dus laten we die verschillen niet wegpoetsen, maar juist omarmen. Laten we naar elkaar kijken. Goed kijken. En goed luisteren. Echte aandacht. Kijken hoe we elkaar kunnen aanvullen, verrijken, versterken – juist doordat we niet hetzelfde zijn. En ook daarin zoeken naar wat ons verbindt.”

“Want als we echt verbonden zijn, ontstaat er veiligheid. Vertrouwen. En vanuit die veilige basis kunnen we het samen aan. In alle kleuren van de regenboog. Met de zon, de maan, en alle soorten weer die op ons pad komen. Zodat we elk weerstype, elke storm, elke harde wind kunnen dragen. Omdat we het samen doen. En samen zijn we altijd sterker.”

Eerder in zijn carrière werd Sipke Jan Bousema (Dokkum, 1976) landelijk bekend als onder andere presentator van het Schooltv-weekjournaal en van de Museumbende, ZipZoo, het Junior Songfestival en Opsporing Verzocht van de AVRO. Zelf organiseerde en presenteerde hij onder andere Ongehoord Goed (2003): een muziekbeleving-concert voor 1.200 dove en slechthorende kinderen in Muziekcentrum Vredenburg, comedy concert All Mixed Up in 2018 ten bate van onderzoek naar Alzheimer/ Dementie en is hij sinds 2002 Ambassadeur van Unicef om de rechten van het kind onder de aandacht te brengen.

Als Verschilmaker voor Bevrijdingsfestival Fryslân reist Sipke Jan op 4 mei af naar Wageningen, om in het bijzijn van de Verschilmakers namens alle 14 bevrijdingsfestivals in Nederland zijn verhaal te delen. Vanaf 23:00 uur is daarover een live uitzending op NPO1 te zien. Sipke Jan neemt samen met Looopgroep Leeuwarden en A.V. Lionitas het bevrijdingsvuur mee terug naar Fryslân. Met het vuur wordt het festival geopend op 5 mei.